yardbarker
RealGM Basketball

2013-2014 D-League Annual Draft (November 1, 2013)

First Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Grant Jerrett Tulsa 66ers PF 6-10 220 Arizona La Verne Lutheran (California) 20 United States
2 James Johnson Rio Grande Valley Vipers F 6-9 245 Wake Forest Cheyenne East High School (Wyoming) 26 United States
3 Quincy Douby Sioux Falls Skyforce G 6-3 175 Rutgers St. Thomas More Prep (Connecticut) 29 United States
4 Pierre Jackson Idaho Stampede PG 5-10 180 Baylor Desert Pines High School (Nevada) 22 United States
5 C.J. Aiken Texas Legends F 6-9 200 Saint Joseph's Plymouth-Whitemarsh High School (Pennsylvania) 23 United States
6 Norvel Pelle Delaware 87ers FC 6-10 207 Delaware 87ers Frederick K. C. Price III High School (California) 20 United States
Antigua and Barbuda
7 DeAndre Liggins Sioux Falls Skyforce G 6-6 209 Kentucky Findlay College Prep (Nevada) 25 United States
8 Reginald Becton Erie BayHawks PF 6-10 255 Ole Miss Manassas High School (Tennessee) 22 United States
9 Thanasis Antetokounmpo Delaware 87ers SF 6-7 215 Delaware 87ers 21 Greece
Nigeria
10 Terrance Henry Maine Red Claws PF 6-9 210 Ole Miss Carroll High School (Louisiana) 24 United States
11 William Buford Iowa Energy SG 6-5 215 Ohio State Libbey High School (Ohio) 23 United States
12 Kyle Hunt Austin Toros F 6-10 229 Univ. of Science and Arts (OK) Martin Van Buren High School (New York) 24 United States
13 Bo Spencer Canton Charge G 6-1 190 Nebraska Glen Oaks High School (Louisiana) 24 United States
14 Gilbert Brown Canton Charge SF 6-6 215 Pittsburgh South Kent School (Connecticut) 26 United States
15 Scott Suggs Santa Cruz Warriors SG 6-6 190 Washington Washington High School (Missouri) 24 United States
16 Dario Hunt Rio Grande Valley Vipers F 6-8 230 Nevada Charis Prep High School (North Carolina) 24 United States
17 Aaron Johnson Bakersfield Jam G 5-8 175 UAB Hubbard High School (Illinois) 25 United States

Second Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Frank Gaines Maine Red Claws G 6-3 195 IPFW Boyd H. Anderson High School (Florida) 23 United States
2 Kevin Foster Reno Bighorns PF 6-8 230 Fresno State Kathleen High School (Florida) 24 United States
3 Jonathan Kreft Santa Cruz Warriors C 7-0 262 Florida State Stoneman Douglas High School (Florida) 27 United States
4 Kellen Thornton Idaho Stampede F 6-7 242 Tennessee State Hillcrest High School (Illinois) 25 United States
5 Rashad Anderson Texas Legends GF 6-5 225 Connecticut Kathleen High School (Florida) 30 United States
6 Josh Magette Los Angeles D-Fenders PG 6-1 160 Alabama-Huntsville Spain Park High School (Alabama) 24 United States
7 Ryan Evans Erie BayHawks GF 6-8 215 Wisconsin Hamilton High School (Arizona) 23 United States
8 Darren White Erie BayHawks G 6-4 210 Campbell Dan River High School (Virginia) 22 United States
9 Reggie Johnson Delaware 87ers C 6-10 290 Miami (FL) Winston-Salem Preparatory Academy (North Carolina) 24 United States
10 Abdul Gaddy Iowa Energy PG 6-3 185 Washington Bellarmine Preparatory School (Washington) 21 United States
11 Chase Tapley Tulsa 66ers G 6-3 195 San Diego State Sacramento High School (California) 22 United States
12 Cameron Bennerman Austin Toros G 6-4 205 North Carolina State Hargrave Military Academy (Virginia) 29 United States
13 Alfred Aboya Fort Wayne Mad Ants PF 6-9 245 UCLA Tilton School (New Hampshire) 28 Cameroon
14 Zane Johnson Canton Charge G 6-6 210 Hawaii Thunderbird High School (Arizona) 24 United States
15 Tony Bishop Rio Grande Valley Vipers F 6-7 203 Texas State Rowlett High School (Texas) 24 United States
16 Kevin Parrom Rio Grande Valley Vipers SF 6-6 217 Arizona South Kent School (Connecticut) 22 United States
17 Carlos Strong Bakersfield Jam G 6-4 215 Boston University Deering High School (Maine) 26 United States
Puerto Rico

Third Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Eric Wise Iowa Energy F 6-6 240 USC Martin Luther King High School (California) 23 United States
2 Jaquon Parker Reno Bighorns G 6-3 200 Cincinnati King's Fork High School (Virginia) 23 United States
3 Marcus Hubbard Springfield Armor C 6-9 229 Angelo State Palm Beach Lakes Community High School (Florida) 30 United States
4 Shane Gibson Santa Cruz Warriors G 6-2 180 Sacred Heart Killingly High School (Connecticut) 23 United States
5 A.J. Davis Sioux Falls Skyforce GF 6-6 210 James Madison Linden-McKinley High School (Ohio) 26 United States
6 Scoop Jardine Tulsa 66ers PG 6-2 185 Syracuse Neumann-Goretti High School (Pennsylvania) 25 United States
7 Greg Gantt Austin Toros G 6-2 205 Florida Atlantic Gainesville High School (Florida) 22 United States
8 Marcus Johnson Iowa Energy F 6-6 190 USC Westchester High School (California) 26 United States
9 Aquille Carr Delaware 87ers PG 5-6 148 Delaware 87ers Princeton Day Academy (Maryland) 20 United States
10 Markeith Cummings Bakersfield Jam F 6-6 240 Kennesaw State Alfred E. Beach High School (Georgia) 25 United States
11 Maurice Sutton Tulsa 66ers FC 6-11 220 Villanova Largo High School (Maryland) 24 United States
12 Chief Kickingstallionsims Austin Toros C 7-1 265 Alabama State Blanche Ely High School (Florida) 27 United States
13 Paul Sturgess Springfield Armor C 7-8 320 Mountain State 26 England
14 Brandon Beasley Fort Wayne Mad Ants GF 6-5 210 William Penn Arlington High School (Indiana) 25 United States
15 Jeremy Atkinson Santa Cruz Warriors SF 6-4 210 North Carolina-Asheville Wilson Fike High School (North Carolina) 23 United States
16 Orion Outerbridge Santa Cruz Warriors PF 6-9 220 Rhode Island New Hampton School (New Hampshire) 25 United States
17 Derick Beltran Bakersfield Jam G 6-4 190 Southern Richard C. Spoto High School (Florida) 24 United States

Fourth Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Jeff Jones Iowa Energy G 6-4 190 Rider Monsignor Bonner High School (Pennsylvania) 24 United States
2 Steven Pledger Reno Bighorns SG 6-4 225 Oklahoma Atlantic Shores Christian School (Virginia) 23 United States
3 Joevan Catron Springfield Armor FC 6-6 235 Oregon Thornton Township High School (Illinois) 25 United States
4 Tracy Smith Idaho Stampede F 6-8 255 North Carolina State Mt. Zion Christian Academy (North Carolina) 25 United States
5 John Allen Texas Legends G 6-1 190 Western Washington Mountlake Terrace High School (Washington) 24 United States
6 Muhammad El-Amin Los Angeles D-Fenders SG 6-5 209 Stony Brook Lansing Catholic High School (Michigan) 26 United States
7 Jamine Peterson Sioux Falls Skyforce F 6-6 225 New Mexico Thunderbirds Notre Dame Preparatory (Massachusetts) 25 United States
8 Mike Moore Erie BayHawks G 6-5 195 Hofstra Hillhouse High School (Connecticut) 24 United States
9 Nurideen Lindsey Delaware 87ers PG 6-3 180 Rider Overbrook High School (Pennsylvania) 23 United States
10 Chehales Tapscott Maine Red Claws F 6-6 225 Portland State Century High School (Idaho) 23 United States
11 Nick Murphy Tulsa 66ers G 6-4 215 Jacksonville State Harmony Prep School (Ohio) 25 United States
12 Keith Chamberlain Austin Toros F 6-9 240 Grinnell De La Salle Institute (Illinois) 26 United States
13 Kyle Randall Fort Wayne Mad Ants G 6-1 175 Central Michigan Kennedy Catholic High School (Pennsylvania) 22 United States
14 Longar Longar Tulsa 66ers C 6-11 229 Oklahoma John Marshall High School (Oklahoma) 30 South Sudan
15 Mohamed Tamsir Fall Idaho Stampede C 6-9 240 Cal Poly - Pomona Yalla Suur En High School (Dakar) 25 Senegal
16 Gary Talton Rio Grande Valley Vipers G 6-1 168 Illinois-Chicago DeSoto High School (Texas) 23 United States
17 Doug Thomas Bakersfield Jam F 6-9 245 Iowa Inglewood High School (California) 30 United States

Fifth Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Esian Henderson Iowa Energy PF 6-9 220 Central Missouri Ruskin High School (Missouri) 27 United States
2 B.J. Jenkins Reno Bighorns G 6-0 205 Murray State Green Run High School (Virginia) 25 United States
3 Tahj Tate Springfield Armor G 6-4 190 Delaware State Joseph Wheeler High School (Georgia) 23 United States
4 Dion Dixon Idaho Stampede SG 6-3 195 Cincinnati Crane High School (Illinois) 24 United States
5 Travis Garrison Texas Legends PF 6-8 235 Maryland DeMatha Catholic High School (Maryland) 29 United States
6 Kyisean Reed Los Angeles D-Fenders F 6-6 215 Utah State Highland High School (California) 24 United States
7 Lewis Jackson Sioux Falls Skyforce PG 5-10 165 Purdue Eisenhower High School (Illinois) 24 United States
8 Kevin Rogers Erie BayHawks F 6-9 235 Baylor South Oak Cliff High School (Texas) 27 United States
9 Mfon Udofia Delaware 87ers PG 6-2 194 Georgia Tech Miller Grove High School (Georgia) 23 United States
10 Brian Barkdoll Maine Red Claws C 6-11 255 Northwest Nazarene Central Catholic High School (Oregon) 24 United States
11 Robert Crawford Tulsa 66ers F 6-5 185 Central Arkansas Victory Christian School (Oklahoma) 23 United States
12 Michael Sturns Austin Toros GF 6-5 210 Holy Family North Crowley High School (Texas) 27 United States
13 Salim Stoudamire Fort Wayne Mad Ants G 6-1 179 Arizona Lake Oswego High School (Oregon) 31 United States
14 Lorne Jackson Canton Charge G 6-2 205 Pepperdine Simi Valley High School (California) 23 United States
15 Earl Pettis Santa Cruz Warriors G 6-5 225 La Salle St. John Neumann High School (Pennsylvania) 26 United States
16 Mike Black Rio Grande Valley Vipers G 6-0 179 Albany Oak Park High School (Illinois) 23 United States
17 Jeremy Williams Bakersfield Jam SF 6-7 200 UTEP Hamilton High School (Tennessee) 26 United States

Sixth Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 D.J. Smedley Iowa Energy PG 5-10 180 Illinois-Chicago Lincoln High School (California) 29 United States
2 Chris Telesford Reno Bighorns F 6-4 190 Columbus State Alexander Hamilton High School (California) 25 United States
3 Quinn McDowell Springfield Armor F 6-5 205 William & Mary Moeller High School (Ohio) 23 United States
4 Reggie Hearn Idaho Stampede G 6-4 210 Northwestern R. Nelson Snider High School (Indiana) 22 United States
5 TyShwan Edmondson Texas Legends G 6-4 175 Austin Peay University Heights Academy (Kentucky) 24 United States
6 Maurice McNeil Los Angeles D-Fenders F 6-9 220 Houston University Park Prep (Texas) 26 United States
7 Phil Jones Sioux Falls Skyforce C 6-11 250 Charlotte Laurinburg Institute (North Carolina) 28 United States
U.S. Virgin Islands
8 Ricky Davis Erie BayHawks GF 6-7 195 Iowa Davenport North High School (Iowa) 34 United States
9 Stefan Welsh Delaware 87ers G 6-4 190 Arkansas Hargrave Military Academy (Virginia) 26 United States
10 Lester Prosper Maine Red Claws FC 6-10 235 Old Westbury 25 Dominica
British Virgin Islands
11 Chad Gillaspy Tulsa 66ers GF 6-7 225 Evangel University Miller Career Academy (Missouri) 26 United States
12 Yan Moukoury Austin Toros F 6-7 225 Brewton-Parker College Christian Life (Louisiana) 25 Cameroon
13 Titus Robinson Fort Wayne Mad Ants F 6-7 205 Buffalo East Mecklenburg High School (North Carolina) 23 United States
14 Alejo Rodriguez Canton Charge F 6-9 240 Iona Mt. St. Michael High School (New York) 25 United States
15 Garland Judkins Santa Cruz Warriors G 6-4 208 Texas A&M-CC Christian Life Center (Texas) 24 United States
16 Akeem Ellis Rio Grande Valley Vipers PF 6-6 225 Coppin State John Jay High School (New York) 23 United States
17 Brandon Fortenberry Bakersfield Jam G 6-3 185 Southeastern Louisiana Picayune High School (Mississippi) 23 United States

Seventh Round Selections

Pos Player Draft Team Pos HT WT Pre-NBA Draft Team High School Draft Age Nationality
1 Brian Addison Springfield Armor F 6-9 230 Buffalo Campus Magnet High School (New York) 26 United States
2 Dami Sapara Los Angeles D-Fenders F 6-6 195 College of the Ozarks Port Richmond High School (New York) 25 United States
3 Andrae Nelson Erie BayHawks F 6-6 230 Morehouse Lawrence High School (New York) 22 United States
4 Darin Mency Delaware 87ers G 6-3 210 Merrimack College St. John's Preparatory School (New York) 23 United States
5 Paul Crosby Maine Red Claws C 6-8 245 Mississippi Valley State Holt High School (Michigan) 24 United States
6 Blake Thompson Austin Toros FC 7-0 245 Prairie View A&M 27 United States
7 Kiwi Gardner Santa Cruz Warriors PG 5-7 155 Midland Phoenix Westwind Academy (Arizona) 20 United States
8 Dwayne Lathan Rio Grande Valley Vipers G 6-3 201 Indiana State West Monroe (Louisiana) 24 United States
9 Joshua Lowery Bakersfield Jam G 6-3 200 Grand Canyon Desert Vista High School (Arizona) 23 United States

Eighth Round Selections