yardbarker
RealGM Basketball

Israel Schedule

Date Away Team Home Team Result Venue Home Leaders Away Leaders
Jul 9, 2014 Poland Israel 74-49 Rethymno Indoor Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 16. Golan Gutt
REB: 7. Idan Zalmanson
AST: 6. Naor Sharon
PTS: 10. Damian Jeszke
REB: 6. Kacper Borowski
AST: 3. Kacper Borowski
Jul 10, 2014 Israel France 75-63 Rethymno Indoor Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 21. Mouhammadou Jaiteh
REB: 9. Alexandre Chassang
AST: 5. Arthur Rozenfeld
PTS: 15. Adam Ariel
REB: 8. Tomer Ginat
AST: 3. Naor Sharon
Jul 11, 2014 Russia Israel 58-56 Rethymno Indoor Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 17. Rafael Menco
REB: 7. Itay Segev
AST: 3. Naor Sharon
PTS: 15. Stanislav Ilnitskiy
REB: 9. Alexey Babushkin
AST: 4. Mikhail Kulagin
Jul 12, 2014 Israel Bulgaria 68-82 Rethymno Indoor Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 29. Aleksandar Vezenkov
REB: 13. Aleksandar Vezenkov
AST: 4. Deyan Karamfilov
PTS: 19. Rafael Menco
REB: 7. Rom Geffen
AST: 8. Naor Sharon
Jul 14, 2014 Croatia Israel 76-80 Heraklion University Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 28. Adam Ariel
REB: 9. Itay Segev
AST: 6. Naor Sharon
PTS: 22. Marin Maric
REB: 17. Marin Maric
AST: 6. Karlo Zganec
Jul 15, 2014 Israel Turkey 79-66 Heraklion Arena
U-20 European Championships Division A
PTS: 22. Tayfun Erulku
REB: 11. James Birsen
AST: 5. Tayfun Erulku
PTS: 11. Egor Koulechov
REB: 7. Tomer Ginat
AST: 6. Naor Sharon
Jul 16, 2014 Italy Israel 79-67 Heraklion University Hall
U-20 European Championships Division A
PTS: 21. Rafael Menco
REB: 11. Rafael Menco
AST: 8. Naor Sharon
PTS: 20. Mirco Turel
REB: 4. Aristide Landi
AST: 2. Simone Fontecchio
Jul 18, 2014 Israel Serbia 90-86 Heraklion Arena
U-20 European Championships Division A
PTS: 21. Ognjen Jaramaz
REB: 10. Nikola Jankovic
AST: 5. Mihajlo Andric
PTS: 28. Rafael Menco
REB: 8. Rafael Menco
AST: 6. Naor Sharon
Jul 19, 2014 Lithuania Israel 75-81 Heraklion Arena
U-20 European Championships Division A
PTS: 15. Golan Gutt
REB: 6. Rafael Menco
AST: 5. Rafael Menco
PTS: 16. Lukas Lekavicius
REB: 10. Marius Grigonis
AST: 6. Marius Grigonis
Jul 20, 2014 France Israel 68-55 Heraklion Arena
U-20 European Championships Division A
PTS: 17. Idan Zalmanson
REB: 7. Idan Zalmanson
AST: 9. Naor Sharon
PTS: 14. Mouhammadou Jaiteh
REB: 8. Mouhammadou Jaiteh
AST: 7. Arthur Rozenfeld
Jul 24, 2014 Germany Israel 45-81 Arena Armeec II
U-18 European Championships Division B
PTS: 14. Daniel Danino
REB: 6. Roman Sorkin
AST: 5. Tamir Blatt
PTS: 16. Andreas Obst
REB: 11. Mahir Agva
AST: 6. Sebastian Schmitt
Jul 25, 2014 Israel Austria 47-69 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 8. Marvin Ogunsipe
REB: 11. Marvin Ogunsipe
AST: 5. Sebastian Kaferle
PTS: 14. Daniel Danino
REB: 8. Tamir Blatt
AST: 6. Daniel Danino
Jul 26, 2014 Georgia Israel 94-73 Arena Armeec II
U-18 European Championships Division B
PTS: 14. Roi Huber
REB: 5. Tamir Blatt
AST: 6. Daniel Danino
PTS: 18. Luka Zakradze
REB: 10. Willy Isiani
AST: 4. Giorgi Gogoberishvili
Jul 27, 2014 Israel Estonia 93-107 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 25. Robert Valge
REB: 13. Ivo Tamm
AST: 4. Siim-Markus Post
PTS: 22. Daniel Danino
REB: 24. Roman Sorkin
AST: 14. Tamir Blatt
Jul 28, 2014 Israel Iceland 81-82 Arena Armeec II
U-18 European Championships Division B
PTS: 17. Kari Jonsson
REB: 9. Jon Axel Gudmundsson
AST: 6. Kari Jonsson
PTS: 20. Orr Leumi
REB: 12. Roman Sorkin
AST: 7. Tamir Blatt
Jul 30, 2014 Israel Finland 77-74 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 16. Lauri Markkanen
REB: 11. Juho-Matti Henttonen
AST: 7. Tuomas Hirvonen
PTS: 24. Daniel Danino
REB: 6. Roman Sorkin
AST: 6. Tamir Blatt
Jul 31, 2014 Slovenia Israel 76-65 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 18. Roman Sorkin
REB: 11. Netanel Artzi
AST: 6. Tamir Blatt
PTS: 11. Vlatko Cancar
REB: 7. Nejc Zupan
AST: 4. Zan Sisko
Aug 2, 2014 Hungary Israel 92-81 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 25. Roman Sorkin
REB: 8. Roman Sorkin
AST: 11. Tamir Blatt
PTS: 14. Geza Andrassy
REB: 8. Martin Bago
AST: 7. Patrik Hodi
Aug 3, 2014 Israel Slovenia 78-63 Universiada Hall
U-18 European Championships Division B
PTS: 19. Blaz Mesicek
REB: 7. Filip Leskovar
AST: 9. Zan Sisko
PTS: 16. Roman Sorkin
REB: 13. Roman Sorkin
AST: 5. Daniel Danino
Aug 10, 2014 Montenegro Israel 97-100 Beit Maccabi
EuroBasket - Qualification
PTS: 28. Omri Casspi
REB: 10. Omri Casspi
AST: 6. Gal Mekel
PTS: 17. Taylor Rochestie
REB: 6. Vladimir Dragicevic
AST: 9. Taylor Rochestie
Aug 13, 2014 Israel Netherlands 57-66 Martiniplaza
EuroBasket - Qualification
PTS: 12. Roeland Schaftenaar
REB: 11. Nick Oudendag
AST: 7. Arvin Slagter
PTS: 16. Guy Pnini
REB: 8. Omri Casspi
AST: 5. Gal Mekel
Aug 17, 2014 Israel Bulgaria 84-100 Universiada Hall
EuroBasket - Qualification
PTS: 18. Aleksandar Vezenkov
REB: 12. Nikolay Varbanov
AST: 5. Stanimir Marinov
PTS: 19. Omri Casspi
REB: 13. D'or Fischer
AST: 7. Gal Mekel
Aug 20, 2014 Israel Montenegro 65-80 Moraca Sports Center
EuroBasket - Qualification
PTS: 19. Vladimir Dragicevic
REB: 7. Milos Borisov
AST: 5. Taylor Rochestie
PTS: 17. Omri Casspi
REB: 11. Gal Mekel
AST: 11. Gal Mekel
Aug 21, 2014 Georgia Israel 86-63 Sport Hall Nikola Karev
U-16 European Championships Division B
PTS: 12. Yonatan Rabinowitz
REB: 13. Ido Flaisher
AST: 5. Yonatan Rabinowitz
PTS: 27. Nikoloz Leonidze
REB: 6. Nika Darbaidze
AST: 3. David Aphkhazava
Aug 22, 2014 Israel Norway 36-82 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 10. Audun Bangsund
REB: 9. Christian Toefte
AST: 3. Benjamin Cox
PTS: 13. Michael Brisker
REB: 9. Ido Flaisher
AST: 3. Harrison Neri
Aug 23, 2014 Macedonia Israel 100-63 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 16. Ido Flaisher
REB: 7. Ido Flaisher
AST: 5. Koren Jorno
PTS: 13. Nenad Dimitrijevikj
REB: 7. Elvis Hot
AST: 3. Nenad Dimitrijevikj
Aug 24, 2014 Israel Slovenia 70-72 Sport Hall Nikola Karev
U-16 European Championships Division B
PTS: 21. Gaber Ozegovic
REB: 15. Gaber Ozegovic
AST: 3. Gaber Ozegovic
PTS: 16. Yovel Zoosman
REB: 10. Yovel Zoosman
AST: 5. Koren Jorno
Aug 24, 2014 Netherlands Israel 83-60 Beit Maccabi
EuroBasket - Qualification
PTS: 22. Omri Casspi
REB: 8. Omri Casspi
AST: 6. Guy Pnini
PTS: 15. Worthy de Jong
REB: 9. Nick Oudendag
AST: 4. Leon Williams
Aug 26, 2014 Israel England 76-87 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 19. Luke Mitchell
REB: 8. Samuel Japhet-Mathias
AST: 4. Carl Wheatle
PTS: 19. Michael Brisker
REB: 13. Barak Orion
AST: 6. Gil Beni
Aug 27, 2014 Belgium Israel 68-59 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 20. Koren Jorno
REB: 10. Miron Ruina
AST: 3. Miron Ruina
PTS: 17. Darnell Snyers
REB: 13. Tim Lambrecht
AST: 3. Tim Lambrecht
Aug 27, 2014 Bulgaria Israel 61-69 Beit Maccabi
EuroBasket - Qualification
PTS: 16. Lior Eliyahu
REB: 7. Lior Eliyahu
AST: 6. Guy Pnini
PTS: 20. Aleksandar Vezenkov
REB: 8. Aleksandar Vezenkov
AST: 4. Bozhidar Avramov
Aug 29, 2014 Czech Republic Israel 76-63 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 21. Miron Ruina
REB: 10. Yovel Zoosman
AST: 5. Dor Wachner
PTS: 15. Michal Kozak
REB: 11. Michal Kozak
AST: 5. Martin Nabelek
Aug 30, 2014 Montenegro Israel 73-76 Sports Hall Park
U-16 European Championships Division B
PTS: 14. Michael Brisker
REB: 8. Yovel Zoosman
AST: 4. Yovel Zoosman
PTS: 25. Milos Popovic
REB: 13. Milos Popovic
AST: 4. Ognjen Carapic