Telenet BC Oostende 75, Artland Dragons 67

October 29, 2014

Eurocup

Artland Arena (Quakenbruck, Lower Saxony)

Attendance: 2,468

Officials: Fernando Rocha, Jurgis Laurinavicius, Torkild Rodsand

Team Rebounds: Telenet BC Oostende (3) Artland Dragons (3)

Technicals: Telenet BC Oostende (0) Artland Dragons (0)

  1 2 3 4 Final
OOS (1-2) 19 19 18 19 75
ART (1-2) 11 20 14 22 67

Advanced Poss ORtg DRtg
OOS 65 115.5 103.2
ART 65 103.2 115.5

Four Factors eFG% TO% OR% FTR
OOS .532 0.200 0.333 0.127
ART .483 0.169 0.333 0.190

Telenet BC Oostende

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
20 Dusan Djordjevic Starter SF 24:02 2-4 0-0 1-1 5.1 1.0 0 1 7 1 0 4 0 5
5 Gregory Echenique Starter C 10:37 0-0 0-0 0-0 -0.5 0.0 0 0 0 3 2 1 0 0
13 Jean Salumu Starter PG 07:53 2-4 2-3 0-0 2.5 0.0 0 0 1 1 0 1 0 6
5 Quentin Serron Starter SG 06:39 1-2 0-0 0-0 4.5 2.0 0 2 2 0 0 0 0 2
11 Wes Wilkinson Starter PF 17:36 2-6 2-6 2-2 5.8 0.0 2 2 0 1 2 1 1 8
4 Jared Berggren Bench C 15:32 1-2 0-0 2-2 7.2 4.0 2 6 1 2 0 0 0 4
15 Khalid Boukichou Bench C 13:47 4-5 0-0 0-0 7.8 0.0 4 4 0 1 1 1 1 8
8 Pierre-Antoine Gillet Bench SF 22:28 3-8 1-4 0-0 3.5 0.0 4 4 1 3 0 1 1 7
9 Niels Marnegrave Bench SG 15:58 1-4 1-3 0-0 0.8 0.0 1 1 1 2 0 1 1 3
8 Guy Muya Bench SF 24:21 4-6 0-0 1-1 9.9 0.0 1 1 5 2 1 0 0 9
7 Mateusz Ponitka Bench SG 18:33 2-8 1-4 0-0 0.2 0.0 3 3 1 0 0 3 1 5
7 J.P. Prince Bench SF 22:34 7-14 2-6 2-2 10.5 3.0 3 6 0 3 0 0 0 18
  Team               1 2 3            
        200 29-63 9-26 8-8 57.2 11 22 33 19 19 6 13 5 75
          46.0% 34.6% 100.0%                    

Artland Dragons

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
22 Antonio Graves-Davis Starter SG 23:01 0-3 0-1 3-4 2.0 0.0 1 1 1 4 4 1 0 3
11 David Holston Starter PG 26:12 3-7 3-5 2-2 8.5 0.0 2 2 6 4 0 2 0 11
31 Dennis Horner Starter PF 15:31 1-2 0-0 2-4 -1.2 0.0 1 1 0 4 0 1 0 4
6 Anthony King Starter C 23:34 7-10 0-0 4-4 16.0 4.0 6 10 1 3 1 3 1 18
25 Brandon Thomas Starter SF 27:17 4-7 1-4 0-0 9.2 1.0 2 3 3 0 1 1 0 9
10 Bastian Doreth Bench PG 15:05 0-3 0-1 0-0 1.5 0.0 1 1 3 0 0 0 0 0
13 Guido Grunheid Bench PF 05:16 1-1 0-0 0-0 2.8 0.0 2 2 0 0 0 0 0 2
24 Lawrence Hill Bench PF 21:18 4-12 1-4 0-0 6.0 4.0 2 6 1 1 0 0 0 9
4 David McCray Bench PG 15:42 1-4 1-3 0-0 1.2 0.0 1 1 1 3 1 0 0 3
12 Andreas Seiferth Bench C 14:21 3-6 0-0 0-0 0.8 1.0 1 2 0 1 0 2 0 6
33 Chad Toppert Bench SF 12:43 1-3 0-2 0-0 1.5 0.0 1 1 2 0 0 1 0 2
  Team                 3 3            
        200 25-58 6-20 11-14 48.2 10 23 33 18 20 7 11 1 67
          43.1% 30.0% 78.6%                    

Telenet BC Oostende Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Jean Salumu
4.5p, 0r, 0.5a
Quentin Serron
6.1p, 2.9r, 2.7a
Dusan Djordjevic
10.7p, 2r, 5.7a
Wes Wilkinson
8p, 3r, 0.4a
Gregory Echenique
7.6p, 5.1r, 0.1a
Rotation  
 
Mateusz Ponitka
8.4p, 2.7r, 1.6a
Guy Muya
4.8p, 1.9r, 2.4a
 
 
Jared Berggren
5p, 4.3r, 0.6a
Rotation  
 
Niels Marnegrave
2.5p, 1.5r, 2.5a
J.P. Prince
12.8p, 2.7r, 2a
 
 
Khalid Boukichou
6.5p, 3.5r, 0.2a
Rotation  
 
 
 
Pierre-Antoine Gillet
6.1p, 3.6r, 0.8a
 
 
 
 

Artland Dragons Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters David Holston
10.7p, 2.1r, 5.8a
Antonio Graves-Davis
13p, 1.3r, 2.3a
Brandon Thomas
10p, 3.8r, 2.1a
Dennis Horner
3.9p, 2.3r, 0.2a
Anthony King
13.8p, 5.9r, 1.6a
Rotation David McCray
4.3p, 2.3r, 1.8a
 
 
Chad Toppert
5.4p, 1.7r, 0.9a
Lawrence Hill
9.9p, 4.9r, 1.8a
Andreas Seiferth
5.9p, 2.8r, 1a
Rotation Bastian Doreth
3.4p, 1.4r, 2.2a
 
 
 
 
 
 
 
 
Lim PT  
 
 
 
 
 
Guido Grunheid
3.2p, 1.4r, 0.4a
 
 

Telenet BC Oostende Leaders

Artland Dragons Leaders

MPG Antonio Graves-Davis 27.2
FG% Guido Grunheid .650
3P% Tim Schwartz .500
FT% Chad Toppert 1.000
ORPG Anthony King 2.0
DRPG Anthony King 3.9
RPG Anthony King 5.9
SPG David Holston 1.0
APG David Holston 5.8
BPG Anthony King 1.2
PPG Anthony King 13.8

Today's Games

Eurocup

ASVEL Lyon-Villeurbanne 78
Red October Cantu 70

Eurocup

Artland Dragons 67
Telenet BC Oostende 75

Eurocup

BK Ventspils 72
Pinar Karsiyaka 81

Eurocup

Besiktas Sompo Japan 66
Khimki 64

Eurocup

Brose Baskets Bamberg 81
Boulogne-Levallois 55

Eurocup

Hapoel Bank Yahav Jerusalem 82
KK Partizan 79

Eurocup

JDA Dijon Basket 69
Herbalife Gran Canaria 71

Eurocup

Krasny Oktyabr 63
Lietuvos Rytas 77

Eurocup

Nancy Basket 72
EWE Baskets Oldenburg 67

Eurocup

Proximus Spirou Charleroi 82
CEZ Nymburk 73

Eurocup

Stelmet Zielona Gora 76
Buducnost 90

Eurocup

Szolnoki Olaj 80
Union Olimpija 86

Eurocup

Teksut Bandirma 81
CSU Asesoft Ploiesti 66

Eurocup

Telekom Baskets Bonn 90
Tecnyconta Zaragoza 88

Eurocup

Virtus Roma 84
Real Betis Energia Plus 82

Eurocup

Zenit Saint Petersburg 84
BC VEF Riga 70