Zenit Saint Petersburg 68, Khimki 90

December 17, 2014

Eurocup

Basketball Center of Moscow Region (Khimki, Moscow)

Attendance: 1,150

Officials: Milivoje Jovcic, Aleksandar Glisic, Amit Balak

Team Rebounds: Zenit Saint Petersburg (6) Khimki (3)

Technicals: Zenit Saint Petersburg (0) Khimki (0)

  1 2 3 4 Final
ZEN (5-5) 23 23 10 12 68
KHI (8-2) 20 25 23 22 90

Advanced Poss ORtg DRtg
ZEN 70 97.1 128.5
KHI 70 128.5 97.1

Four Factors eFG% TO% OR% FTR
ZEN .458 0.186 0.269 0.217
KHI .597 0.157 0.306 0.258

Zenit Saint Petersburg

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
14 Dejan Borovnjak Starter PF 23:10 4-7 0-1 7-8 6.5 0.0 1 1 1 4 0 1 1 15
15 Walter Hodge Starter PG 32:22 5-14 4-9 0-0 5.0 0.0 0 0 7 3 1 5 0 14
11 Artem Komolov Starter SG 19:03 0-2 0-1 0-0 -1.0 0.0 0 0 3 3 0 1 0 0
7 Andrei Koscheev Starter C 28:55 6-11 1-1 1-2 11.8 5.0 3 8 1 1 0 2 1 14
30 D.J. Stephens Starter SF 27:10 3-3 0-0 2-3 11.9 0.0 9 9 1 5 0 0 2 8
9 Cameron Jones Bench SG 16:03 2-7 0-2 0-0 -0.5 1.0 1 2 0 2 0 0 0 4
33 Kyle Landry Bench PF 23:16 3-5 0-1 2-2 10.5 1.0 2 3 2 1 1 0 2 8
13 Artem Vikhrov Bench PG 30:01 2-11 0-1 1-2 -2.2 0.0 3 3 2 1 2 4 0 5
  Team               4 2 6       1    
        200 25-60 5-16 13-17 41.9 11 21 32 17 20 4 14 6 68
          41.7% 31.3% 76.5%                    

Khimki

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
8 Petteri Koponen Starter SG 29:35 3-9 2-4 1-2 6.0 0.0 2 2 3 2 2 1 0 9
12 Sergei Monia Starter PF 31:20 5-10 3-6 0-0 17.5 1.0 4 5 5 4 2 2 5 13
7 Ruslan Pateev Starter C 14:44 1-3 0-0 2-2 6.5 1.0 4 5 1 1 0 0 1 4
13 Tyrese Rice Starter PG 28:28 8-11 3-5 2-2 13.2 0.0 1 1 6 5 0 3 0 21
45 Maxim Sheleketo Starter SF 12:14 2-4 0-0 0-0 2.5 1.0 2 3 0 2 1 1 0 4
2 Tyler Honeycutt Bench PF 24:46 3-7 2-4 3-3 16.6 3.0 4 7 2 0 2 0 2 11
11 Stanislav Ilnitskiy Bench PF 09:01 1-2 0-1 0-0 3.5 0.0 2 2 2 3 1 0 0 2
17 Joffrey Lauvergne Bench PF 23:26 3-6 0-1 6-8 13.5 5.0 6 11 0 1 1 1 0 12
34 Maksim Sakharov Bench SG 02:28 0-1 0-1 0-0 0.2 0.0 0 0 1 0 0 0 0 0
9 Egor Vyaltsev Bench SG 22:29 5-9 2-2 2-2 4.0 0.0 0 0 2 3 0 3 0 14
19 Nikita Ivanov Bench PF 01:23 0-0 0-0 0-0 0.0 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0
  Team               1 2 3            
        199 31-62 12-24 16-19 83.6 12 27 39 22 21 9 11 8 90
          50.0% 50.0% 84.2%                    

Zenit Saint Petersburg Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Walter Hodge
15.9p, 2.2r, 6.5a
Artem Komolov
2.2p, 0.8r, 0.8a
D.J. Stephens
8.6p, 5.4r, 0.6a
Dejan Borovnjak
11.4p, 6.2r, 1.6a
Andrei Koscheev
5.1p, 2.7r, 0.2a
Rotation Artem Vikhrov
5.8p, 1.8r, 1.8a
Cameron Jones
10.6p, 3.8r, 2.6a
 
 
Kyle Landry
10.5p, 7r, 1.4a
 
 

Khimki Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Tyrese Rice
15.5p, 2.8r, 5.5a
Petteri Koponen
12.4p, 2.5r, 2.8a
Maxim Sheleketo
4.3p, 2.1r, 0.5a
Sergei Monia
8.1p, 4.5r, 2.8a
Ruslan Pateev
5.5p, 3.6r, 0.5a
Rotation  
 
Egor Vyaltsev
7p, 2r, 1.9a
 
 
Tyler Honeycutt
7.1p, 5.6r, 1.7a
 
 
Rotation  
 
 
 
 
 
Joffrey Lauvergne
11.2p, 5r, 0.9a
 
 
Lim PT  
 
Maksim Sakharov
1p, 0.2r, 1.2a
 
 
Stanislav Ilnitskiy
4.4p, 2.4r, 1.2a
 
 
Lim PT  
 
 
 
 
 
Nikita Ivanov
0p, 0r, 0a
 
 

Zenit Saint Petersburg Leaders

MPG Dmitry Kulagin 33.1
FG% D.J. Stephens .731
3P% Dimitry Gordeev .400
FT% Artem Kuzyakin 1.000
ORPG Evgeny Valiev 2.3
DRPG Kyle Landry 4.9
RPG Kyle Landry 7.0
SPG Walter Hodge 1.6
APG Walter Hodge 6.5
BPG Evgeny Valiev 0.7
PPG Walter Hodge 15.9

Khimki Leaders

MPG Tyrese Rice 27.1
FG% Ruslan Pateev .634
3P% Egor Vyaltsev .500
FT% Sergei Monia .882
ORPG Joffrey Lauvergne 1.9
DRPG Tyler Honeycutt 4.1
RPG Tyler Honeycutt 5.6
SPG Tyler Honeycutt 1.7
APG Tyrese Rice 5.5
BPG Ruslan Pateev 1.1
PPG Tyrese Rice 15.5

Today's Games

Eurocup

BK Ventspils 51
Stelmet Zielona Gora 58

Eurocup

Besiktas Sompo Japan 67
Szolnoki Olaj 68

Eurocup

Buducnost 76
PAOK BC 81

Eurocup

CSU Asesoft Ploiesti 65
KK Partizan 85

Eurocup

EWE Baskets Oldenburg 80
Virtus Roma 66

Eurocup

Herbalife Gran Canaria 73
ASVEL Lyon-Villeurbanne 66

Eurocup

JDA Dijon Basket 69
Artland Dragons 65

Eurocup

Khimki 90
Zenit Saint Petersburg 68

Eurocup

Krasny Oktyabr 80
Teksut Bandirma 68

Eurocup

Lietuvos Rytas 98
Hapoel Bank Yahav Jerusalem 88

Eurocup

Nancy Basket 87
Proximus Spirou Charleroi 62

Eurocup

Pinar Karsiyaka 85
Lokomotiv Kuban 93

Eurocup

Tecnyconta Zaragoza 78
Brose Baskets Bamberg 76

Eurocup

Telekom Baskets Bonn 101
Grissin Bon Reggio Emilia 87

Eurocup

Telenet BC Oostende 83
Red October Cantu 77

Eurocup

Union Olimpija 90
BC VEF Riga 61