Demir Insaat Buyukcekmece 83, Dnipro Dnipropetrovsk 67

September 27, 2017

FIBA Europe Cup - Qualification

Sports Complex Meteor (Dnipropetrovsk, Dnipropetrovsk)

Attendance: N/A

Officials: N/A

Team Rebounds: Demir Insaat Buyukcekmece (5) Dnipro Dnipropetrovsk (1)

Technicals: Demir Insaat Buyukcekmece (0) Dnipro Dnipropetrovsk (0)

  1 2 3 4 Final
DEM (1-1) 20 21 22 20 83
DNI (1-1) 13 20 22 12 67

Advanced Poss ORtg DRtg
DEM 72 115.5 93.3
DNI 72 93.3 115.5

Four Factors eFG% TO% OR% FTR
DEM .500 0.181 0.268 0.407
DNI .392 0.111 0.265 0.246

Demir Insaat Buyukcekmece

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
3 Ogulcan Baykan Starter SG 25:49 4-8 2-5 2-2 7.2 2.0 2 4 0 3 1 1 0 12
21 Vlad Moldoveanu Starter PF 34:02 6-10 5-7 2-2 10.0 0.0 5 5 0 3 1 4 0 19
5 Diamon Simpson Starter C 25:30 4-4 0-0 0-1 7.6 1.0 4 5 2 4 0 1 0 8
8 Vojdan Stojanovski Starter SF 35:17 3-11 1-5 6-6 11.5 1.0 10 11 0 1 2 1 0 13
11 Erving Walker Starter PG 33:38 5-14 1-6 8-9 15.4 3.0 3 6 9 2 0 3 0 19
51 Merthan Mutlu Bench SG 16:42 1-2 0-0 4-5 2.1 2.0 2 4 0 4 1 3 0 6
10 Melih Yildiz Bench SG 08:20 0-1 0-1 0-2 -2.0 1.0 0 1 0 3 0 0 0 0
9 Burak Yildizli Bench PF 20:14 2-8 0-2 2-4 3.5 1.0 4 5 1 0 0 0 0 6
8 Tevfik Gokseven Bench 0 00:24 0-1 0-0 0-0 -0.8 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0
  Team               2 3 5       1    
        199 25-59 9-26 24-31 54.6 13 33 46 12 20 5 14 0 83
          42.4% 34.6% 77.4%                    

Dnipro Dnipropetrovsk

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
4 Anton Dziuba Starter PF 25:21 3-8 2-3 3-4 10.0 2.0 6 8 1 0 0 1 0 11
12 Pavel Revzin Starter SF 17:43 0-3 0-1 1-2 0.5 0.0 2 2 3 4 0 0 0 1
21 Stanislav Tymofeyenko Starter C 28:09 5-16 1-6 4-6 9.2 2.0 4 6 4 3 0 1 2 15
1 Mykola Vilkhovetskyi Starter PG 16:19 2-4 1-2 0-0 5.8 1.0 3 4 2 3 0 0 0 5
33 Maksym Zakurdarev Starter SG 08:09 0-2 0-1 0-0 -1.5 0.0 0 0 0 2 1 0 0 0
24 Dmytro Gliebov Bench SG 22:07 4-10 0-3 3-3 4.1 1.0 3 4 1 3 1 2 0 11
31 Olexandr Mishula Bench PG 27:57 4-13 1-6 1-1 2.4 0.0 2 2 2 2 2 2 0 10
7 Anatoliy Shundel Bench SF 23:06 2-5 1-4 0-0 3.0 0.0 1 1 2 4 1 0 0 5
9 Oleksandr Sizov Bench SF 16:41 1-3 1-2 0-0 0.5 1.0 3 4 0 5 0 1 0 3
35 Sergiy Zagreba Bench C 12:31 1-1 0-0 4-4 4.5 2.0 1 3 0 4 0 1 1 6
8 Volodymyr Shevchenko Bench SG 00:26 0-0 0-0 0-0 0.0 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Yusuf Sanon Bench SG 00:56 0-0 0-0 0-0 0.0 0.0 0 0 0 0 0 0 0 0
  Team               1   1            
        199 22-65 7-28 16-20 38.5 10 25 35 15 30 5 8 3 67
          33.8% 25.0% 80.0%                    

Demir Insaat Buyukcekmece Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Erving Walker
18.5p, 4.5r, 8a
Ogulcan Baykan
6p, 2r, 0.5a
Vojdan Stojanovski
8.5p, 6r, 1a
Vlad Moldoveanu
12.5p, 3.5r, 0.5a
Diamon Simpson
13.5p, 5.5r, 2a
Rotation  
 
Merthan Mutlu
3p, 2r, 0a
 
 
Burak Yildizli
6p, 3r, 0.5a
 
 
Lim PT  
 
Melih Yildiz
1p, 0.5r, 0a
 
 
 
 
 
 

Dnipro Dnipropetrovsk Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Mykola Vilkhovetskyi
7.5p, 3r, 2.5a
Maksym Zakurdarev
1p, 0.5r, 0a
Pavel Revzin
5p, 1.5r, 1.5a
Anton Dziuba
16.5p, 7.5r, 1.5a
Stanislav Tymofeyenko
12p, 5r, 4a
Rotation Olexandr Mishula
14p, 2.5r, 4.5a
Dmytro Gliebov
8.5p, 3r, 2a
Anatoliy Shundel
6p, 1.5r, 2a
 
 
Sergiy Zagreba
4p, 1.5r, 0a
Rotation  
 
 
 
Oleksandr Sizov
1.5p, 3r, 1a
 
 
 
 
Lim PT  
 
Yusuf Sanon
0p, 0r, 0a
 
 
 
 
 
 
Lim PT  
 
Volodymyr Shevchenko
2p, 0.5r, 0.5a
 
 
 
 
 
 

Demir Insaat Buyukcekmece Leaders

MPG Bracey Wright 37.5
FG% Diamon Simpson .923
3P% Vlad Moldoveanu .583
FT% Ogulcan Baykan 1.000
ORPG Diamon Simpson 3.0
DRPG Vojdan Stojanovski 5.5
RPG Bracey Wright 7.0
SPG Vojdan Stojanovski 1.5
APG Erving Walker 8.0
BPG Vlad Moldoveanu 1.5
PPG Bracey Wright 25.0

Dnipro Dnipropetrovsk Leaders

Today's Games

FIBA Europe Cup - Qualification

BC Rilski Sportist 62
Kedainiai Nevezis 91

FIBA Europe Cup - Qualification

BK JIP Pardubice 77
CSU Atlassib Sibiu 64

FIBA Europe Cup - Qualification

CSM Oradea 85
BC Balkan 70

FIBA Europe Cup - Qualification

Dnipro Dnipropetrovsk 67
Demir Insaat Buyukcekmece 83

FIBA Europe Cup - Qualification

KK Rabotnicki AD Skipje 73
Parma Basket Perm 95

FIBA Europe Cup - Qualification

Trabzonspor 77
Szolnoki Olaj 68