Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Brackets

2016-2017 Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Information

Tournament Dates:Feb 27 - Mar 5, 2017
Champions:#1 Florida Gulf Coast
Runner-Up:#3 North Florida
MVP/MOP:Brandon Goodwin (Florida Gulf Coast, Jr.)
All-Tournament Team:Brandon Goodwin (Florida Gulf Coast, Jr.), Demetris Morant (Florida Gulf Coast, Sr.), Marc-Eddy Norelia (Florida Gulf Coast, Sr.), Dallas Moore (North Florida, Sr.), Garrison Mathews (Lipscomb, So.), Aaron Bodager (North Florida, Sr.)
Championship Venue:Alico Arena (Fort Myers, FL)
Attendance:N/A
Officials:Jason Baker, Nathan Bemis, KB Burdette, Jr., Jose Carrion, Lee Cassell, Rick Crawford, Marc Ellard, Patrick Evans, Jerry Heater, Tony Henderson, Wil Howard, Chuck Jones, Tom Kenny, Bart Lenox, Marty McEachearn, Rob Rorke, Brian Shey, Darryl Smith, Alfred Smith, Glenn Tuitt, Vladimir Voyard-Tadal

2016-2017 Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Leaders

Total Points:Dallas Moore (North Florida, Sr.) (74)
Total Rebounds:Marc-Eddy Norelia (Florida Gulf Coast, Sr.) (33)
Total Assists:Brandon Goodwin (Florida Gulf Coast, Jr.) (17)
Total Steals:Kenny Cooper (Lipscomb, Fr.) (8)
Total Blocks:Marc-Eddy Norelia (Florida Gulf Coast, Sr.) (5)
Total Minutes:Dallas Moore (North Florida, Sr.) (113)
Total FIC:Brandon Goodwin (Florida Gulf Coast, Jr.) (49.3)
Total Fouls:Wajid Aminu (North Florida, Fr.) (12)
Total Turnovers:Dallas Moore (North Florida, Sr.) (13)
Total FGs:Dallas Moore (North Florida, Sr.) (29)
Total 3PM:Aaron Bodager (North Florida, Sr.) (10)
Total FTs:Brandon Goodwin (Florida Gulf Coast, Jr.) (18)

2016-2017 Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Bracket

First Round
1 Florida Gulf Coast 87
8 Stetson 57
 
 
 
 
 
 
 
4 USC Upstate 78
5 Kennesaw State 80
3 North Florida 77
6 Jacksonville 74
 
 
 
 
 
 
 
2 Lipscomb 97
7 N.J.I.T. 66
Semifinals
 
 
1 Florida Gulf Coast 74
5 Kennesaw State 62
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 Lipscomb 85
3 North Florida 91
Championship Game
 
 
 
 
 
 
1 Florida Gulf Coast 77
3 North Florida 61

2016-2017 Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Participants

Seed School Ovr. Wins Ovr. Losses Ovr. Win % Conf. Wins Conf. Losses Conf. Win %
1 Florida Gulf Coast 25  78.13% 12  85.71%
2 Lipscomb 20  13  60.61% 11  78.57%
3 North Florida 15  18  45.45% 57.14%
4 USC Upstate 17  15  53.13% 50.00%
5 Kennesaw State 14  18  43.75% 50.00%
6 Jacksonville 17  15  53.13% 35.71%
7 N.J.I.T. 11  20  35.48% 11  21.43%
8 Stetson 11  21  34.38% 11  21.43%

*Wins, Losses and Win % based on team records entering the tournament.

2016-2017 Atlantic Sun Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Team Home Team Result Venue Home Leaders Away Leaders
Feb 27, 2017 #6 Jacksonville (L) #3 North Florida (W) 74-77 UNF Arena PTS: 37. Dallas Moore
REB: 7. Dallas Moore
AST: 4. Chris Davenport
PTS: 26. Marcel White
REB: 6. J.R. Holder
AST: 4. Darien Fernandez
Feb 27, 2017 #8 Stetson (L) #1 Florida Gulf Coast (W) 57-87 Alico Arena PTS: 19. Zach Johnson
REB: 15. Marc-Eddy Norelia
AST: 8. Brandon Goodwin
PTS: 17. Derick Newton
REB: 7. Larry Dennis
AST: 5. Divine Myles
Feb 27, 2017 #5 Kennesaw State (W) #4 USC Upstate (L) 80-78 G.B. Hodge Center PTS: 18. Mike Cunningham
REB: 10. Michael Buchanan
AST: 3. Malik Moore
PTS: 24. Kendrick Ray
REB: 10. Aubrey Williams
AST: 5. Kendrick Ray
Feb 27, 2017 #7 N.J.I.T. (L) #2 Lipscomb (W) 66-97 Allen Arena PTS: 30. Garrison Mathews
REB: 8. Rob Marberry
AST: 5. Garrison Mathews
PTS: 21. Anthony Tarke
REB: 13. Abdul Lewis
AST: 3. Abdul Lewis
Mar 2, 2017 #5 Kennesaw State (L) #1 Florida Gulf Coast (W) 62-74 Alico Arena PTS: 28. Brandon Goodwin
REB: 10. Marc-Eddy Norelia
AST: 3. Marc-Eddy Norelia
PTS: 27. Kendrick Ray
REB: 6. Aubrey Williams
AST: 5. Kendrick Ray
Mar 2, 2017 #3 North Florida (W) #2 Lipscomb (L) 91-85 Allen Arena PTS: 29. Garrison Mathews
REB: 10. Rob Marberry
AST: 5. Rob Marberry
PTS: 18. Dallas Moore
REB: 9. Romelo Banks
AST: 7. Dallas Moore
Mar 5, 2017 #3 North Florida (L) #1 Florida Gulf Coast (W) 61-77 Alico Arena PTS: 19. Brandon Goodwin
REB: 8. Marc-Eddy Norelia
AST: 7. Brandon Goodwin
PTS: 19. Dallas Moore
REB: 12. Wajid Aminu
AST: 4. Dallas Moore