Current NBA Head Coaches

Staff Team Start Season Years In Role Birth Date Nationality
J.B. Bickerstaff Cleveland Cavaliers 2020-2021 1 - United States
Nate Bjorkgren Indiana Pacers 2020-2021 1 - -
James Borrego Charlotte Hornets 2018-2019 3 - United States
Scott Brooks Washington Wizards 2015-2016 6 Jul 31, 1965 United States
Mike Budenholzer Milwaukee Bucks 2018-2019 3 Aug 6, 1969 United States
Rick Carlisle Dallas Mavericks 2008-2009 13 Oct 27, 1959 United States
Dwane Casey Detroit Pistons 2018-2019 3 - United States
Steve Clifford Orlando Magic 2018-2019 3 May 28, 1961 United States
Mark Daigneault Oklahoma City Thunder 2020-2021 1 - United States
Billy Donovan Chicago Bulls 2020-2021 1 May 30, 1965 United States
L.T. Fairley Dallas Mavericks 2020-2021 1 - United States
Chris Finch Minnesota Timberwolves 2020-2021 1 - United States
Taylor Jenkins Memphis Grizzlies 2019-2020 2 - United States
Steve Kerr Golden State Warriors 2014-2015 7 Sep 27, 1965 United States
Tyronn Lue Los Angeles Clippers 2020-2021 1 May 3, 1977 United States
Mike Malone Denver Nuggets 2015-2016 6 - United States
Nate McMillan Atlanta Hawks 2020-2021 1 Aug 3, 1964 United States
Steve Nash Brooklyn Nets 2020-2021 1 - United States
Nick Nurse Toronto Raptors 2018-2019 3 - United States
Gregg Popovich San Antonio Spurs 1996-1997 25 Jan 28, 1949 United States
Doc Rivers Philadelphia Sixers 2020-2021 1 Oct 13, 1961 United States
Stephen Silas Houston Rockets 2020-2021 1 - United States
Quin Snyder Utah Jazz 2014-2015 7 Oct 30, 1966 United States
Erik Spoelstra Miami Heat 2008-2009 13 Nov 1, 1970 United States
Brad Stevens Boston Celtics 2013-2014 8 Oct 22, 1976 United States
Terry Stotts Portland Trail Blazers 2012-2013 9 Nov 25, 1957 United States
Tom Thibodeau New York Knicks 2019-2020 2 Jan 17, 1958 United States
Stan Van Gundy New Orleans Pelicans 2020-2021 1 - United States
Frank Vogel Los Angeles Lakers 2019-2020 2 Jun 21, 1973 United States
Luke Walton Sacramento Kings 2018-2019 3 Mar 28, 1980 United States
Monty Williams Phoenix Suns 2019-2020 2 Oct 8, 1971 United States

31 Head Coaches found.