yardbarker
RealGM Basketball

Baltic Basketball League

Baltic Basketball League Teams


BC Kalev-Cramo
Tallinn, Estonia

BK Jekabpils
Jekabpils, Latvia

BK Valmiera
Valmiera, Latvia
Dynamo Moscow
Moscow, Russia

Jurmala/Fenikss
Jurmala, Latvia

Juventus
Utena, Lithuania

Kedainiai Nevezis
Kedainiai, Lithuania

KK Parnu
Parnu, Estonia

Liepajas/Triobet
Liepaja, Latvia

Panevezys Lietkabelis
Panevezys, Lithuania

Pieno Zvaigzdes
Pasvalys, Lithuania

Pyrinto Tampere
Tampere, Finland

Rakvere Tarvas
Rakvere, Estonia

Rapla BS
Rapla, Estonia

Tallinna Ulikool/Kalev
Tallinn, Estonia

Tonybet Prienu
Prienai, Lithuania

TTU KK
Tallinn, Estonia

Valga Maks
Valga, Estonia
Points
Joonas JarvelainenTTU24.00
Silver LeppikPAR21.00
Sandis SilavsPAR20.00
Kristers ZeidaksRAP19.00
Armands SkeleKCT19.00
Rebounds
Kaspars CiprussTAR14.00
Jurijs AleksejevsVAL12.50
Kristers ZeidaksRAP11.00
Damon WilliamsPYR9.50
Viktors IljinsVAL9.50
Assists
Zygimantas JanaviciusTEC8.00
Armands SkeleKCT6.00
Andrius MazutisLPJ6.00
Aidas ViskontasPZV6.00
Kyle LamontePZV6.00
Blocks
Andrew ArnoldTTU4.00
Damon WilliamsPYR3.00
Silver LeppikPAR2.00
Nikita BarinovJUV2.00
Toomas RaadikTTU2.00
Steals
Martin DorbekKCT4.50
Valdas DabkusJUV4.00
Osvaldas OliseviciusPZV4.00
Dwayne JohnsonLPJ4.00
Denis ZakharovDYN4.00
FG%
Kyle LamontePZV1.00
Valentin IurchikDYN1.00
Zygimantas SkucasPZV1.00
Raitis FreibergsVAL1.00
Osku HeinonenPYR1.00

Baltic Basketball League Schedule

Top Performers for October 23, 2014

Baltic Basketball League Standings

DateAway TeamHome Team
10/22 
BAR (L
BC Kalev-Cramo (W
10/22 
Jurmala/Fenikss (L
Pyrinto Tampere (W
10/22 
BK Valmiera (W
Tonybet Prienu (L
10/22 
TEC (W
KLV (L
10/22 
KED (L
Liepajas/Triobet (W
10/22 
Valga Maks (L
BK Jekabpils (W
10/22 Dynamo Moscow (L
Rakvere Tarvas (W
10/23 
TEC (L
TTU KK (W
10/23 Dynamo Moscow (L
Rapla BS (W
10/28 
Rapla BS 
KED 
10/28 
Pyrinto Tampere 
Pieno Zvaigzdes 
10/28 
KLV 
BK Valmiera 
10/28 
BAR 
Jurmala/Fenikss 
10/28 
BC Kalev-Cramo 
KK Parnu 

Click here for full schedule

PlayerTeamCategoryStat
Joonas JarvelainenTTU KKPoints24
Rait-Riivo LaaneRapla BSPoints19
Noah DahlmanTECRebounds15
Kristers ZeidaksRapla BSRebounds11
Benjamin-Pavel DuduDynamo MoscowAssists6
Jason BrickmanDynamo MoscowAssists6
Andrew ArnoldTTU KKBlocks4
Toomas RaadikTTU KKBlocks2
Zygimantas JanaviciusTECSteals3
Toomas RaadikTTU KKSteals3
Kristers ZeidaksRapla BSFIC20.9
Andrew ArnoldTTU KKFIC19.6

Click here for full scoreboard

Group A
RankTeamRecordGB
1Pyrinto Tampere2-0-
2BC Kalev-Cramo2-00
3Pieno Zvaigzdes1-00.5
4KK Parnu0-11.5
5Jurmala/Fenikss0-22
6Barons Kvartals Riga0-22

Group B
RankTeamRecordGB
1BK Valmiera2-0-
2TTU KK1-00.5
3Panevezys Lietkabelis2-10.5
4Valga Maks1-11
5BK Jekabpils1-11
6Tonybet Prienu0-22
7Tallinna Ulikool/Kalev0-22

Click here for full standings


International Wiretap Headlines

International Articles & Blogs


Loading...
Read more from the boards