yardbarker
RealGM Basketball

Eurochallenge

Eurochallenge Teams


Angelico Biella
Biella, Italy

Astana Tigers
Astana, Kazakhstan

Atomeromu SE
Paks, Hungary
Avtodor Saratov
Saratov, Russia

Bakken Bears
Aarhus, Denmark

Boras Basket
Boras, Sweden

CS Energia Rovinari
Targu Jiu, Romania

CSM Oradea
Oradea, Romania

Egis Kormend
Kormend, Hungary

Enel Brindisi
Brindisi, Italy

Enisey Krasnoyarsk
Krasnoyarsk, Russia

Fraport Skyliners
Frankfurt, Germany

Joensuun Kataja
Masala, Finland

JSF Nanterre
Nanterre, France

KTP Basket
Kotka, Finland

Le Mans Sarthe Basket
Le Mans, France

Okapi Aalstar
Aalst, Belgium

PBC Lukoil Academic
Sofia, Bulgaria

Port of Antwerp Giants
Antwerp, Belgium

Ratiopharm Ulm
Ulm, Germany

Siauliai
Siauliai, Lithuania

SL Benfica
Lisbon, Portugal

Sodertalje
Sodertalje, Sweden

SPM Shoeters Den Bosch
Den Bosch, Netherlands

Tartu Ulikool Rock
Tartu, Estonia

Tofas SC
Bursa, Turkey

Trabzonspor
Trabzon, Turkey

Tsmoki-Minsk
Minsk, Belarus

U-Banca Transilvania Cluj
Cluj-Napoca, Romania

Usak Sportlif
Usak, Turkey
Points
Charles ThomasLUK26.67
Alan VoskuilBEI26.00
J'Covan BrownAST24.50
Daniel DillonORA23.00
Kyle FoggANT22.00
Rebounds
Travis TaylorCGK16.50
Lamonte UlmerKTP12.00
Mouhammadou JaitehNAN11.50
Novica VelickovicTRA11.00
Kenny SimmsKTP10.00
Assists
Courtney FortsonAVT9.50
Jerry JohnsonAST6.50
Chris DunnCGK6.50
Walt Lemon, Jr.EGIS6.25
Sean MarshallTRA6.00
Blocks
Gani LawalTRA3.00
Eric BucknerUUB2.67
Chinemelu ElonuTOF2.50
Tom KnightKAT2.50
Dounia IssaLEM2.33
Steals
Alan VoskuilBEI3.33
Courtney FortsonAVT3.00
Daniel DillonORA3.00
Justin CarterUUB3.00
Richie WilliamsFRA3.00
FG%
Salih NuhanovicORA1.00
Hajzer IsmailiBOR1.00
Joeri VermoesenOKA1.00
Marc Marius JudithNAN1.00
David HasenburgerCGK1.00

Eurochallenge Schedule

Top Performers for November 19, 2014

Eurochallenge Standings

DateAway TeamHome Team
11/18 
ANT (W
KTP Basket (L
11/18 
SL Benfica (W
Joensuun Kataja (L
11/18 
Tofas SC (W
CSM Oradea (L
11/18 
Atomeromu SE (W
TRAN (L
11/18 
Okapi Aalstar (W
Bakken Bears (L
11/18 
CGK (L
Trabzonspor (W
11/18 
TUK (W
Egis Kormend (L
11/18 
MON (L
JSF Nanterre (W
11/18 
Sodertalje (L
EDB (W
11/19 
Tsmoki-Minsk (L
ENI (W
11/19 
Siauliai (L
Usak Sportlif (W
11/19 
LUK (L
ENE (W
11/19 
Enel Brindisi (W
Ratiopharm Ulm (L
11/19 
Boras Basket (W
FRA (L
11/19 
Astana Tigers (L
Avtodor Saratov (W
11/19 
LEM (L
Angelico Biella (W

Click here for full schedule

PlayerTeamCategoryStat
Marcus DenmonEnel BrindisiPoints31
Alan VoskuilAngelico BiellaPoints25
Luca InfanteAngelico BiellaRebounds14
Cedric SimmonsEnel BrindisiRebounds12
Courtney FortsonAvtodor SaratovAssists12
Adama DarboeBoras BasketAssists7
Eric BucknerUsak SportlifBlocks4
Kyrylo FesenkoAvtodor SaratovBlocks3
Justin CarterUsak SportlifSteals5
Alan VoskuilAngelico BiellaSteals5
Justin CarterUsak SportlifFIC20.0
Alan VoskuilAngelico BiellaFIC19.5

Click here for full scoreboard

Group A
RankTeamRecordGB
1Enel Brindisi2-1-
2SPM Shoeters Den Bosch2-10
3Ratiopharm Ulm2-10
4Sodertalje0-32

Group B
RankTeamRecordGB
1Egis Kormend3-1-
2Tartu Ulikool Rock2-10.5
3CS Energia Rovinari2-10.5
4PBC Lukoil Academic0-43

Click here for full standings


International Wiretap Headlines

International Articles & Blogs


Loading...
Read more from the boards