yardbarker
RealGM Basketball

Eurocup

Donta Smith Named Eurocup MVP For Week 3, Last 32

Donta Smith led Maccabi Haifa Bazan with his perfect shooting for 24 points.

Read More | Full List of Eurocup Wiretap Articles

Eurocup Wiretap Headlines

RealGM Poll

    Which team will win the Western Conference?

    Spurs
    Thunder
    Clippers
    Rockets
    Blazers
    Warriors
    Mavericks
    Grizzlies


Poll Archives
Sponsored by:

Find Teams


Euroleague

Featured Blog


Europe Interview: Blake Schilb Of Crvena Zvezda
RealGM caught up with Blake Schilb to talk about the transition from France to Serbia, Crvena Zvezdaís performance in the Euroleague, rivalry with Partizan and much more.

Draft Report: Dante Exum Of Australian Institute Of Sport
While Dante Exum isnít quite as long and athletic as Andrew Wiggins, heís far more skilled. Heís an elite athlete in his own right and plays with more poise. You have to play Trading Places with these guys - what would have happened if Exum was on the AAU circuit every summer and Wiggins was in the AIS?

Eurocup Teams


ALBA
Berlin, Germany

Alba Fehervar
Szekesfehervar, Hungary

Artland Dragons
Quakenbruck, Germany

ASVEL Lyon-Villeurbanne
Villeurbanne, France

Banvitspor
Bandırma, Turkey

BC Budivelnik
Kiev, Ukraine

BC Igokea
Aleksandrovac, Bosnia and Herzegovina

BC Kalev-Cramo
Tallinn, Estonia

BC Khimik
Yuzhny, Ukraine

BC Nizhny Novgorod
Nizhny Novgorod, Russia

BC VEF Riga
Riga, Latvia

BCM Gravelines
Gravelines, France

Belgacom Spirou Basket
Charleroi, Belgium

Besiktas Milangaz
Istanbul, Turkey

Bilbao Basket
Bilbao, Spain

Brose Baskets
Bamberg, Germany

CAI Zaragoza
Zaragoza, Spain

CEZ Nymburk
Nymburk, Czech Republic

Chalon-Sur-Saone
Chalon-sur-SaŰne, France

Cimberio Varese
Varese, Italy

CSU Asesoft Ploiesti
Ploiesti, Romania

EWE Baskets
Oldenburg, Germany

Hapoel Migdal Jerusalem
Jerusalem, Israel

JSF Nanterre
Nanterre, France

Khimki BC
Khimki, Russia

KK Buducnost VOLI
Podgorica, Montenegro

KK Cedevita
Zagreb, Croatia

KK Cibona
Zagreb, Croatia

KK Crvena Zvezda
Belgrade, Serbia

KK MZT Skopje
Skopje, Macedonia

KK Radnicki Kragujevac
Kragujevac, Serbia

Le Mans Sarthe Basket
Le Mans, France

Lietuvos Rytas
Vilnius, Lithuania

Maccabi Bazan Haifa
Haifa, Israel

Montepaschi Siena
Siena, Italy

Neptunas
Klaipeda, Lithuania

Nilan Bisons
Loimma, Finland

Panionios BC
Nea Smyrni, Greece

PAOK BC
Thessaloniki, Greece

PBC Lukoil Academic
Sofia, Bulgaria

Pinar Karsiyaka
Izmir, Turkey

Ratiopharm Ulm
Ulm, Germany

Spartak Saint Petersburg
Saint Petersburg, Russia

Stelmet Zielona Gora
Zielona Gora, Poland

Strasbourg IG
Strasbourg, France

TED Kolejliler Ankara
Ankara, Turkey

Telenet BC Oostende
Ostend, Belgium

UNICS Kazan
Kazan, Russia

Union Olimpija
Ljubljana, Slovenia

Valencia Basket
Valencia, Spain

Virtus Roma
Rome, Italy
Points
Errick McCollumPAI20.19
Vladimir GolubovicTED19.79
Caleb GreenSAS19.28
Andrew GoudelockUNI19.09
Bobby DixonPIN18.19
Rebounds
Vladimir GolubovicTED10.53
Deji AkindeleBUD8.50
Jason LoveMON8.50
Dario SaricCIB8.30
Esteban BatistaPIN8.12
Assists
Marko MarinovicRKR8.56
Omar CookLIE7.00
D.J. CooperPAOK6.50
Mike GreenKHI6.31
Travis DienerSAS5.93
Blocks
Greg SomogyiALB2.00
Artsiom ParakhouskiMIG1.72
Bamba FallKCT1.60
Brian RandleHAI1.46
Trevor MbakweROM1.40
Steals
Quinton HosleyROM2.50
Davin WhiteLUK2.20
Levente JuhosALB2.11
D.J. CooperPAOK2.10
Chris KramerEWE2.10
FG%
Ruslan PateevKHI1.00
Jonathon ThompsonNYM1.00
Dimitrios StamatisPAI1.00
Matas AndruskeviciusNEP1.00
Francois Affia AmbadiangVAR1.00

Eurocup Schedule

Top Performers for April 09, 2014

Eurocup Standings

DateAway TeamHome Team
05/01 
UNICS Kazan 
Valencia Basket 
05/07 
Valencia Basket 
UNICS Kazan 

Click here for full schedule

PlayerTeamCategoryStat
Nikos ZisisUNICS KazanPoints26
Andrew GoudelockUNICS KazanPoints17
Boban MarjanovicKK Crvena ZvezdaRebounds11
Romain SatoValencia BasketRebounds8
Andrew GoudelockUNICS KazanAssists6
Nikos ZisisUNICS KazanAssists5
Pablo AguilarValencia BasketBlocks2
Boban MarjanovicKK Crvena ZvezdaBlocks1
Romain SatoValencia BasketSteals3
Evgeny BaburinNIZSteals3
Nikos ZisisUNICS KazanFIC18.2
Boban MarjanovicKK Crvena ZvezdaFIC14.9

Click here for full scoreboard

Group A
RankTeamRecordGB
1Telenet BC Oostende7-3-
2Pallacanestro Cantu7-20.5
3CEZ Nymburk7-30
4Le Mans Sarthe Basket5-52
5Artland Dragons2-74.5
6KK Cibona1-96

Group B
RankTeamRecordGB
1Banco di Sardegna Sassari7-3-
2KK Cedevita6-41
3EWE Baskets5-52
4Bilbao Basket5-52
5Chalon-Sur-Saone4-63
6Belgacom Spirou Basket3-74

Click here for full standings


Loading...
Read more from the boards