David Joerger

Nationality: United States

Job History

Head Coach of the Sacramento Kings from May 10, 2016 (Hired) to Apr 11, 2019 (Fired).
Head Coach of the Sacramento Kings from 2016-2017 to 2016-2017.
Head Coach of the Memphis Grizzlies from Jun 27, 2013 (Promoted) to May 7, 2016 (Fired).
Lead Assistant Coach of the Memphis Grizzlies from 2011-2012 (Promoted) to 2012-2013 (Promoted).
Assistant Coach of the Memphis Grizzlies from 2007-2008 (Hired) to 2010-2011 (Promoted).
Head Coach of the Dakota Wizards from 2006-2007 (Hired) to 2006-2007.