Ironi Nes Ziona 2018-2019 Schedule

Date Opponent Result Venue Record Ironi Nes Ziona Leaders Opponent Leaders PPP
Sep 21, 2018
v. Sodertalje W, 72 - 67 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup - Qualification
1-0 PTS: 25. Daequan Cook
REB: 8. Chris Dowe
AST: 7. Chris Dowe
PTS: 19. Toni Bizaca
REB: 7. W. Magarity
AST: 4. Eric Garcia
101.9 - 94.8
Sep 26, 2018
@ Sodertalje W, 76 - 100 Taljehallen
FIBA Europe Cup - Qualification
2-0 PTS: 22. M. Gladness
REB: 9. Chris Dowe
AST: 11. Gary Browne
PTS: 17. Toni Bizaca
REB: 11. W. Magarity
AST: 11. Eric Garcia
100.2 - 131.9
Oct 3, 2018
v. U-Banca Transilvania Cluj W, 91 - 78 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup - Qualification
3-0 PTS: 26. Chris Dowe
REB: 13. M. Gladness
AST: 7. Gary Browne
PTS: 14. K. Dykes
REB: 6. Tony Easley
AST: 5. K. Dykes
128.4 - 110.0
Oct 7, 2018
@ Maccabi Rishon Lezion W, 84 - 90 Beit Maccabi
Israeli BSL
1-0 PTS: 23. Gary Browne
REB: 10. Gary Browne
AST: 8. Golan Gutt
PTS: 20. D. Stephens
REB: 8. Itay Segev
AST: 6. M. Wright
107.8 - 115.5
Oct 10, 2018
@ U-Banca Transilvania Cluj L, 89 - 88 Sala Sporturilor Horia Demian
FIBA Europe Cup - Qualification
3-1 PTS: 19. Daequan Cook
REB: 7. Chris Dowe
AST: 6. Chris Dowe
PTS: 20. K. Dykes
REB: 6. J. Washburn
AST: 7. K. Dykes
114.3 - 113.0
Oct 14, 2018
@ Hapoel Galil Gilboa L, 95 - 84 Gan Ner Sports Hall
Israeli BSL
1-1 PTS: 19. Chris Dowe
REB: 10. M. Gladness
AST: 4. T. Dunne
PTS: 23. G. Whittington
REB: 13. James Kelly
AST: 6. J. Shuchman
115.3 - 102.0
Oct 17, 2018
@ Avtodor Saratov L, 75 - 64 Sports Palace Zvezdnyy
FIBA Europe Cup
0-1 PTS: 12. Daequan Cook
REB: 12. M. Gladness
AST: 4. Gary Browne
PTS: 20. P. Buford
REB: 19. P. Buford
AST: 7. P. Buford
95.9 - 81.8
Oct 21, 2018
v. Hapoel Bank Yahav Jerusalem L, 74 - 90 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
1-2 PTS: 18. Golan Gutt
REB: 9. Chris Dowe
AST: 5. Chris Dowe
PTS: 18. J. Brown
REB: 14. Lior Eliyahu
AST: 8. Tamir Blatt
89.3 - 108.6
Oct 24, 2018
v. SPM Shoeters Den Bosch W, 91 - 85 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
1-1 PTS: 21. Chris Dowe
REB: 12. M. Gladness
AST: 7. O. Brandwein
PTS: 21. K. Sherrill
REB: 7. J. Williams
AST: 6. K. Sherrill
123.0 - 114.9
Oct 27, 2018
@ Ironi Nahariya L, 85 - 76 Ein Sarah
Israeli BSL
1-3 PTS: 21. Gary Browne
REB: 10. Gary Browne
AST: 6. Gary Browne
PTS: 18. J. Edwards
REB: 8. Myke Henry
AST: 4. Myke Henry
105.7 - 94.5
Oct 31, 2018
v. BK JIP Pardubice W, 111 - 77 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
2-1 PTS: 17. Chris Dowe
REB: 7. Chris Dowe
AST: 9. Gary Browne
PTS: 27. D. Benjamin
REB: 5. E. McGaughey
AST: 3. V. Pulpan
137.4 - 95.3
Nov 4, 2018
v. Maccabi Ashdod L, 70 - 82 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
1-4 PTS: 15. Gerald Lee
REB: 9. M. Gladness
AST: 7. Gary Browne
PTS: 20. S. Weisz
REB: 7. Paul Stoll
AST: 11. Paul Stoll
86.0 - 100.7
Nov 7, 2018
v. Avtodor Saratov W, 104 - 86 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
3-1 PTS: 25. Chris Dowe
REB: 6. Daequan Cook
AST: 6. Gary Browne
PTS: 21. D. Kravish
REB: 8. D. Kravish
AST: 10. M. Moore
130.5 - 107.9
Nov 11, 2018
@ Hapoel Eilat L, 105 - 85 Begin Arena
Israeli BSL
1-5 PTS: 27. Daequan Cook
REB: 8. T. Dunne
AST: 5. Chris Dowe
PTS: 24. E. Bryant
REB: 10. J.P. Tokoto
AST: 9. A. Ben-Chimol
131.0 - 106.0
Nov 14, 2018
@ SPM Shoeters Den Bosch L, 102 - 87 Maaspoort Sports and Events
FIBA Europe Cup
3-2 PTS: 22. Daequan Cook
REB: 9. Daequan Cook
AST: 9. Gary Browne
PTS: 22. D. Van Oostrum
REB: 12. N. Oudendag
AST: 7. K. Sherrill
129.3 - 110.3
Nov 18, 2018
v. Hapoel Beer Sheva W, 105 - 84 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
2-5 PTS: 30. Daequan Cook
REB: 14. T. Dunne
AST: 9. T. Dunne
PTS: 18. S. Christon
REB: 8. J. Donaldson
AST: 5. S. Christon
140.6 - 112.5
Nov 21, 2018
@ BK JIP Pardubice W, 84 - 104 CEZ Arena
FIBA Europe Cup
4-2 PTS: 17. Gerald Lee
REB: 13. Gerald Lee
AST: 8. O. Brandwein
PTS: 25. D. Jackson
REB: 10. K. Svrdlik
AST: 10. R. Williams
102.6 - 127.0
Nov 25, 2018
@ Hapoel Tel Aviv L, 90 - 78 Hadar Yosef
Israeli BSL
2-6 PTS: 22. Daequan Cook
REB: 9. Gary Browne
AST: 6. Gary Browne
PTS: 22. R. Howell
REB: 14. Tomer Ginat
AST: 5. R. Howell
115.8 - 100.3
Dec 9, 2018
v. Maccabi FOX Tel Aviv W, 83 - 81 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
3-6 PTS: 24. Daequan Cook
REB: 13. T. Dunne
AST: 7. T. Dunne
PTS: 19. J. DiBartolomeo
REB: 10. J. O'Bryant
AST: 5. J. DiBartolomeo
113.4 - 110.7
Dec 12, 2018
@ BC Levski Lukoil W, 89 - 98 Universiada Hall
FIBA Europe Cup
5-2 PTS: 18. Chris Dowe
REB: 10. R. Pitshon
AST: 6. T. Dunne
PTS: 25. P. Rembert
REB: 9. Dejan Ivanov
AST: 6. P. Rembert
114.8 - 126.5
Dec 15, 2018
@ Hapoel Unet Holon W, 78 - 88 Holon City Arena
Israeli BSL
4-6 PTS: 20. T. Dunne
REB: 8. T. Dunne
AST: 7. Gary Browne
PTS: 25. D. Atkins
REB: 10. D. Atkins
AST: 9. Khalif Wyatt
98.7 - 111.3
Dec 19, 2018
v. BC Balkan W, 100 - 73 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
6-2 PTS: 17. Daequan Cook
REB: 8. R. Pitshon
AST: 6. T. Dunne
PTS: 17. M. Hopkins
REB: 8. M. Hopkins
AST: 4. T. Efianayi
129.8 - 94.7
Dec 26, 2018
v. Bnei Herzelia W, 81 - 79 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
5-6 PTS: 19. Daequan Cook
REB: 9. Gary Browne
AST: 6. T. Dunne
PTS: 20. Mike Dixon
REB: 13. H. Armstrong
AST: 5. Jeff Adrien
107.9 - 105.2
Jan 2, 2019
v. Maccabi Rishon Lezion L, 93 - 95 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
5-7 PTS: 28. Chris Dowe
REB: 13. Daequan Cook
AST: 6. T. Dunne
PTS: 21. A. Hamilton
REB: 9. D. Simpson
AST: 7. A. Hamilton
103.6 - 105.8
Jan 5, 2019
v. Hapoel Galil Gilboa W, 83 - 76 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
6-7 PTS: 21. Gary Browne
REB: 8. E. Kadir
AST: 5. Gary Browne
PTS: 25. Ian Miller
REB: 13. G. Whittington
AST: 6. G. Whittington
108.9 - 99.7
Jan 9, 2019
v. Alba Fehervar L, 70 - 93 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
6-3 PTS: 16. Gary Browne
REB: 8. T. Dunne
AST: 5. T. Dunne
PTS: 19. M. Filipovity
REB: 8. Jordan Heath
AST: 6. A. Freeman
89.3 - 118.7
Jan 12, 2019
@ Hapoel Bank Yahav Jerusalem L, 90 - 82 Malha Arena
Israeli BSL
6-8 PTS: 27. Daequan Cook
REB: 8. Daequan Cook
AST: 7. Gary Browne
PTS: 15. C. Johnson
REB: 12. T. Thomas
AST: 7. Tamir Blatt
116.6 - 106.2
Jan 19, 2019
v. Ironi Nahariya W, 103 - 93 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
7-8 PTS: 28. Gary Browne
REB: 10. Talib Zanna
AST: 8. T. Dunne
PTS: 23. Iftah Ziv
REB: 10. Myke Henry
AST: 4. Iftah Ziv
125.6 - 113.4
Jan 23, 2019
v. BC Levski Lukoil W, 109 - 96 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
7-3 PTS: 28. Daequan Cook
REB: 7. Gary Browne
AST: 9. Gary Browne
PTS: 26. P. Rembert
REB: 5. P. Rembert
AST: 7. B. Avramov
133.2 - 117.3
Jan 29, 2019
@ BC Balkan L, 102 - 90 Balkan
FIBA Europe Cup
7-4 PTS: 20. Gary Browne
REB: 9. Daequan Cook
AST: 3. O. Brandwein
PTS: 18. L. Reed III
REB: 13. M. Hopkins
AST: 5. M. Hopkins
121.1 - 106.8
Feb 3, 2019
v. Hapoel Eilat W, 82 - 80 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
8-8 PTS: 18. Gary Browne
REB: 9. Talib Zanna
AST: 5. O. Brandwein
PTS: 17. Rafi Manco
REB: 11. J.P. Tokoto
AST: 7. A. Ben-Chimol
112.0 - 109.3
Feb 6, 2019
@ Alba Fehervar W, 80 - 96 Vodafone Sportcentrum
FIBA Europe Cup
8-4 PTS: 25. Daequan Cook
REB: 10. Talib Zanna
AST: 10. Gary Browne
PTS: 19. C. Cabezas
REB: 7. R. Bullock
AST: 3. C. Cabezas
115.1 - 138.1
Feb 12, 2019
@ Maccabi Ashdod L, 80 - 75 HaKiriya Arena
Israeli BSL
8-9 PTS: 14. Gary Browne
REB: 10. E. Kadir
AST: 6. Gary Browne
PTS: 30. M. Tollefsen
REB: 10. M. Tollefsen
AST: 10. Tom Maayan
101.5 - 95.2
Feb 16, 2019
@ Hapoel Beer Sheva W, 78 - 90
Israeli BSL
9-9 PTS: 22. Talib Zanna
REB: 8. Gary Browne
AST: 9. T. Dunne
PTS: 20. Jordan Swing
REB: 8. Taylor Braun
AST: 5. Jordan Swing
101.7 - 117.4
Feb 28, 2019
v. Hapoel Tel Aviv L, 85 - 89 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
9-10 PTS: 27. Daequan Cook
REB: 11. T. Dunne
AST: 7. Chris Dowe
PTS: 24. Jerel McNeal
REB: 8. Jerel McNeal
AST: 6. R. Howell
108.1 - 113.2
Mar 2, 2019
@ Maccabi FOX Tel Aviv L, 87 - 82 Nokia Arena
Israeli BSL
9-11 PTS: 19. Talib Zanna
REB: 12. Talib Zanna
AST: 7. T. Dunne
PTS: 20. S. Wilbekin
REB: 9. J. O'Bryant
AST: 3. J. DiBartolomeo
119.1 - 112.2
Mar 6, 2019
@ Bakken Bears L, 91 - 74 Vejlby Risskov Center
FIBA Europe Cup
8-5 PTS: 19. Talib Zanna
REB: 7. Gary Browne
AST: 4. Gary Browne
PTS: 21. T. Carberry
REB: 7. Darko Jukic
AST: 7. Adama Darboe
123.3 - 100.3
Mar 9, 2019
v. Hapoel Unet Holon L, 95 - 96 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
9-12 PTS: 30. Gary Browne
REB: 12. Talib Zanna
AST: 9. Gary Browne
PTS: 21. Shawn Jones
REB: 9. D. Atkins
AST: 9. Guy Pnini
109.0 - 110.2
Mar 13, 2019
v. Bakken Bears L, 76 - 81 Lev HaMoshava Arena
FIBA Europe Cup
8-6 PTS: 19. Golan Gutt
REB: 13. Golan Gutt
AST: 6. Gary Browne
PTS: 13. Ryan Evans
REB: 11. Michel Diouf
AST: 5. Darko Jukic
99.2 - 105.7
Mar 17, 2019
@ Bnei Herzelia W, 62 - 81 HaYovel Herzliya
Israeli BSL
10-12 PTS: 13. Talib Zanna
REB: 7. T. Dunne
AST: 3. Gary Browne
PTS: 23. K. Mashour
REB: 9. Jeff Adrien
AST: 6. Jerome Dyson
85.0 - 111.0
Mar 25, 2019
@ Maccabi FOX Tel Aviv L, 86 - 74 Nokia Arena
Israeli BSL
10-13 PTS: 17. Daequan Cook
REB: 6. Chris Dowe
AST: 7. Gary Browne
PTS: 21. Alex Tyus
REB: 8. Y. Zoosman
AST: 9. Jeremy Pargo
121.8 - 104.8
Apr 1, 2019
v. Bnei Herzelia W, 97 - 86 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
11-13 PTS: 21. Talib Zanna
REB: 9. Talib Zanna
AST: 8. T. Dunne
PTS: 21. Jerome Dyson
REB: 12. Jeff Adrien
AST: 8. Jerome Dyson
118.2 - 104.8
Apr 7, 2019
@ Hapoel Unet Holon W, 84 - 97 Holon City Arena
Israeli BSL
12-13 PTS: 30. Daequan Cook
REB: 8. E. Kadir
AST: 5. T. Dunne
PTS: 23. Corey Walden
REB: 6. D. Atkins
AST: 6. Corey Walden
112.6 - 130.1
Apr 10, 2019
v. Maccabi Rishon Lezion W, 85 - 84 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
13-13 PTS: 16. Talib Zanna
REB: 7. T. Dunne
AST: 9. Gary Browne
PTS: 15. D. Simpson
REB: 8. D. Monroe
AST: 7. Cam Long
109.4 - 108.1
Apr 15, 2019
@ Hapoel Bank Yahav Jerusalem L, 100 - 73 Malha Arena
Israeli BSL
13-14 PTS: 18. Talib Zanna
REB: 8. Talib Zanna
AST: 6. Gary Browne
PTS: 24. J. Feldeine
REB: 9. A. Stoudemire
AST: 7. Tamir Blatt
134.5 - 98.2
Apr 22, 2019
v. Hapoel Tel Aviv W, 100 - 98 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
14-14 PTS: 23. Gary Browne
REB: 9. Talib Zanna
AST: 9. Gary Browne
PTS: 22. R. Limonad
REB: 7. D. Stephens
AST: 9. R. Limonad
117.8 - 115.5
Apr 29, 2019
@ Hapoel Eilat L, 89 - 77 Begin Arena
Israeli BSL
14-15 PTS: 27. Chris Dowe
REB: 11. E. Kadir
AST: 9. Gary Browne
PTS: 21. F. Bourdillon
REB: 11. J.P. Tokoto
AST: 13. A. Ben-Chimol
120.8 - 104.5
May 6, 2019
v. Maccabi Ashdod L, 92 - 101 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
14-16 PTS: 19. Chris Dowe
REB: 9. Chris Dowe
AST: 5. Chris Dowe
PTS: 27. M. Tollefsen
REB: 12. Nimrod Levi
AST: 5. Josh Carter
111.4 - 122.3
May 12, 2019
@ Hapoel Beer Sheva W, 91 - 103
Israeli BSL
15-16 PTS: 25. Chris Dowe
REB: 8. T. Dunne
AST: 6. T. Dunne
PTS: 18. K. Johnson
REB: 11. J. Donaldson
AST: 6. Jordan Swing
125.6 - 142.2
May 15, 2019
v. Ironi Nahariya L, 75 - 77 Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
15-17 PTS: 26. Chris Dowe
REB: 13. Talib Zanna
AST: 6. T. Dunne
PTS: 20. Eric Griffin
REB: 9. Myke Henry
AST: 7. Cat Barber
90.8 - 93.2
May 20, 2019
@ Hapoel Galil Gilboa W, 90 - 91 Gan Ner Sports Hall
Israeli BSL
16-17 PTS: 23. Golan Gutt
REB: 7. Chris Dowe
AST: 7. Gary Browne
PTS: 26. James Kelly
REB: 15. G. Whittington
AST: 10. J. Shuchman
101.5 - 102.6
May 25, 2019
12:00 PM ET
@ Hapoel Eilat Preview Begin Arena
Israeli BSL
- N/A N/A N/A
May 28, 2019
2:00 PM ET
v. Hapoel Eilat Preview Lev HaMoshava Arena
Israeli BSL
- N/A N/A N/A