Krasny Oktyabr 75, Teksut Bandirma 90

November 12, 2014

Eurocup

Banvit Kara Ali Acar Sport Hall (Bandirma, Balikesir)

Attendance: 2,840

Officials: Robert Vyklicky, Amit Balak, Miguel Perez-Perez

Team Rebounds: Krasny Oktyabr (0) Teksut Bandirma (4)

Technicals: Krasny Oktyabr (0) Teksut Bandirma (0)

  1 2 3 4 Final
OKT (2-3) 20 21 14 20 75
BVS (4-1) 18 22 25 25 90

Advanced Poss ORtg DRtg
OKT 73 102.4 122.9
BVS 73 122.9 102.4

Four Factors eFG% TO% OR% FTR
OKT .596 0.246 0.120 0.404
BVS .514 0.109 0.424 0.205

Krasny Oktyabr

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
50 Marcus Cousin Starter C 21:16 1-1 0-0 4-7 -2.1 0.0 1 1 0 3 0 4 0 6
33 Randy Culpepper Starter PG 32:03 8-11 2-4 4-4 14.5 0.0 5 5 3 3 1 4 0 22
7 Cuthbert Victor Starter SF 15:09 1-2 0-0 0-0 3.5 0.0 4 4 1 0 0 1 0 2
8 Artem Komissarov Starter PF 14:48 1-3 0-2 0-0 0.0 0.0 1 1 0 1 0 0 0 2
18 Anton Ponkrashov Starter SG 25:34 3-11 1-2 5-6 4.0 0.0 2 2 4 4 1 3 1 12
32 Bernard King Bench SG 21:05 4-6 3-4 2-3 7.6 0.0 1 1 2 3 0 1 0 13
14 DeAndre Liggins Bench SG 16:56 1-1 0-0 1-2 6.5 2.0 2 4 2 3 2 1 0 3
34 L.F. Likholitov Bench C 10:32 1-3 0-0 3-6 0.2 1.0 1 2 0 2 0 1 0 5
11 Romeo Travis Bench SF 26:33 3-7 2-4 0-0 5.0 0.0 3 3 1 2 1 1 0 8
5 Igor Zamanskiy Bench SF 10:11 1-1 0-0 0-0 -0.2 0.0 0 0 0 1 0 1 0 2
9 Vasily Zavoruev Bench SG 05:53 0-1 0-0 0-0 -0.2 0.0 2 2 0 0 0 1 0 0
  Team                           1    
        200 24-47 8-16 19-28 38.8 3 22 25 13 22 5 19 1 75
          51.1% 50.0% 67.9%                    

Teksut Bandirma

# Player Status Pos Min FGM-A 3PM-A FTM-A FIC Off Def Reb Ast PF STL TO BLK PTS
18 Vladimir Dragicevic Starter C 18:04 2-6 0-0 0-0 6.2 3.0 3 6 0 1 2 0 0 4
9 Sammy Mejia Starter SF 28:22 4-7 2-3 9-11 13.1 1.0 4 5 1 3 0 1 1 19
41 Cevher Ozer Starter PF 05:02 0-2 0-0 0-0 -2.0 0.0 0 0 0 1 0 0 0 0
4 E.J. Rowland Starter PG 34:05 8-14 0-2 2-2 12.0 0.0 1 1 7 3 2 3 0 18
13 Keith Simmons Starter SG 28:27 3-4 0-0 0-0 9.0 3.0 4 7 2 4 0 0 0 6
8 Chuck Davis Bench PF 32:20 6-17 1-1 1-2 2.8 1.0 1 2 3 1 1 3 0 14
7 Safak Edge Bench PG 05:55 1-2 1-2 0-0 1.5 0.0 0 0 2 2 0 1 0 3
8 Tolga Gecim Bench PG 02:47 0-2 0-2 0-0 -1.5 0.0 0 0 0 2 1 0 0 0
23 Maxim Mutaf Bench SG 17:15 1-4 1-3 1-2 5.2 0.0 4 4 1 2 1 0 1 4
12 Vladimir Veremeenko Bench PF 22:31 9-15 2-3 2-5 20.9 6.0 2 8 2 1 3 0 0 22
4 Erkan Veyseloglu Bench SF 05:02 0-0 0-0 0-0 -0.5 0.0 0 0 0 1 0 0 0 0
  Team               1 3 4       2    
        199 34-73 7-16 15-22 66.8 15 22 37 18 21 10 10 2 90
          46.6% 43.8% 68.2%                    

Krasny Oktyabr Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters Randy Culpepper
17.5p, 3.5r, 2a
Anton Ponkrashov
7p, 2r, 4.4a
Cuthbert Victor
10.8p, 3.9r, 1.9a
Artem Komissarov
2.4p, 1.4r, 0.1a
Marcus Cousin
6.6p, 4.8r, 0.4a
Rotation  
 
Bernard King
10.9p, 2.4r, 4.1a
Romeo Travis
10p, 5.3r, 1.6a
 
 
L.F. Likholitov
3.4p, 2.7r, 0a
Rotation  
 
DeAndre Liggins
3p, 3.6r, 2.4a
Igor Zamanskiy
1.8p, 2.4r, 0.8a
 
 
 
 
Lim PT  
 
Vasily Zavoruev
2.9p, 0.9r, 0.8a
 
 
 
 
 
 

Teksut Bandirma Depth Chart

  PG SG SF PF C
Starters E.J. Rowland
11.9p, 3.4r, 4.2a
Keith Simmons
9.3p, 3.6r, 1.6a
Sammy Mejia
12p, 5.2r, 3a
Cevher Ozer
1p, 1.3r, 0a
Vladimir Dragicevic
11p, 4.8r, 1.1a
Rotation  
 
Maxim Mutaf
3.8p, 1.9r, 0.9a
 
 
Chuck Davis
11.9p, 4.6r, 2.7a
 
 
Rotation  
 
 
 
 
 
Vladimir Veremeenko
10.5p, 4.8r, 1a
 
 
Lim PT Safak Edge
4p, 0.7r, 1.8a
 
 
Erkan Veyseloglu
1.2p, 0.5r, 0.1a
 
 
 
 
Lim PT Tolga Gecim
0.9p, 0.6r, 1.4a
 
 
 
 
 
 
 
 

Krasny Oktyabr Leaders

MPG D.J. Kennedy 33.2
FG% Cuthbert Victor .656
3P% Igor Zamanskiy 1.000
FT% Artem Komissarov 1.000
ORPG D.J. Kennedy 1.7
DRPG D.J. Kennedy 4.4
RPG D.J. Kennedy 6.1
SPG DeAndre Kane 1.2
APG Anton Ponkrashov 4.4
BPG Romeo Travis 0.6
PPG D.J. Kennedy 18.0

Teksut Bandirma Leaders

MPG Sammy Mejia 31.9
FG% Vladimir Dragicevic .616
3P% Sammy Mejia .480
FT% Berkay Candan 1.000
ORPG Vladimir Veremeenko 2.3
DRPG Sammy Mejia 4.1
RPG Sammy Mejia 5.2
SPG E.J. Rowland 1.3
APG E.J. Rowland 4.2
BPG Vladimir Dragicevic 1.2
PPG Sammy Mejia 12.0

Today's Games

Eurocup

Artland Dragons 76
JDA Dijon Basket 79

Eurocup

Brose Baskets Bamberg 90
Tecnyconta Zaragoza 74

Eurocup

Grissin Bon Reggio Emilia 84
Telekom Baskets Bonn 85

Eurocup

Hapoel Bank Yahav Jerusalem 70
Lietuvos Rytas 81

Eurocup

KK Partizan 76
CSU Asesoft Ploiesti 69

Eurocup

Lokomotiv Kuban 75
Pinar Karsiyaka 63

Eurocup

PAOK BC 80
Buducnost 60

Eurocup

Proximus Spirou Charleroi 73
Nancy Basket 88

Eurocup

Real Betis Energia Plus 65
CEZ Nymburk 66

Eurocup

Red October Cantu 68
Telenet BC Oostende 60

Eurocup

Stelmet Zielona Gora 69
BK Ventspils 79

Eurocup

Teksut Bandirma 90
Krasny Oktyabr 75

Eurocup

Virtus Roma 83
EWE Baskets Oldenburg 81

Eurocup

Zenit Saint Petersburg 89
Khimki 86